Среда, 09 Август 2017 19:25

Швейцарська прокуратура: фірма зі «справи Мартиненка» проковтнула мільярд доларів

Фірма, через яку екс-депутат Микола Мартиненко начебто легалізував свій хабар, відмила для українців більше мільярда доларів?

Швейцарська прокуратура звернулась по допомогу до Національного антикорупційного бюро України у розслідуванні сумнівних багатомільйонних транзакцій через компанію Randstone Commercial LLP. Мовляв, бенефіціари фінансових оборудок ховаються в Україні.

Про це йдеться в ухвалі Солом`янського суду Києва, яка була оприлюднена вчора у судовому реєстрі.

Назва компанії – Randstone Commercial LLP – вже відома в Україні. Адже згідно з фабулою іншого розслідування, яке здійснює НАБУ, про вимагання та отримання хабара екс-нардепом Миколою Мартиненком, саме через її латвійські рахунки політик відмивав кошти, сплачені чеською компанією Skoda JS.

Завдяки запиту швейцарців про надання міжнародної правової допомоги з`ясувалось, що портфоліо британської фірми значно ширше. Вони виявили підозрілі транзакції, в ході яких Randstone Commercial LLP отримала $9 млн від компанії з Кайманових островів Aircraft Portfolio Management. Більше того, швейцарські слідчі зазначають, що з 2008-го по 2013 рік через Randstone Commercial LLP пройшли фінансові операції на загальну суму понад $1 млрд. Кілька сотень мільйонів були згодом перераховані в український Prime Bank, йдеться у запиті зі Швейцарії.

Читайте также: Даже жена Авакова воровала. Стало известно кто и сколько украл на «Стене» с Россией

Що «нарили» швейцарці про фірму-мільярдера, яка раніше «засвітилась» у «справі Мартиненка»?

 Прокуратура Швейцарії з 2013 року вивчає факти «хабарництва і відмивання коштів» за участю Миколи Мартиненка. У 2015 році естафету підхопили українські правоохоронні органи. У фокусі слідчих опинився хабар, який відкрив дорогу чеському виробникові обладнання для атомних електростанцій – компанії Skoda JS – на український ринок. Йшлося про закупівлю обладнання відокремленим підрозділом «Енергоатома» – «Атомкомплектом» – для першого і третього енергоблоків Рівненської АЕС, першого–шостого енергоблоків Запорізької АЕС і першого енергоблоку Хмельницької АЕС у чеської компанії. Передача хабара за право постачати обладнання чеської Skoda JS відбувалася у 2009–2015 роках. У цей проміжок представники Skoda JS сплатили посередникам понад 10,88 млн євро. Частина цієї суми – 6,4 млн євро  – Skoda JS з березня 2009 року по вересень 2012 року переказала на рахунки компанії Bradcrest Investment S.A. (за даними НАБУ, належить Мартиненку). Торік детективи НАБУ провели низку обшуків та отримали доступ до речей і документів родини Мартиненка.

Подробиці можна дізнатись із тексту запиту Швейцарії до України про надання міжнародної правової допомоги. Згідно з цими матеріалами, директор зазначеної вище Aircraft Portfolio Management, повідомив слідчим Швейцарської конфедерації, що фірма спеціалізується на торгівлі запасними частинами та обладнанням для літаків «АН-32» та інших. Мовляв, саме за ці товари фірма з Кайманових островів сплатила $9 млн британській Randstone Commercial LLP.

Документально ці поставки не підтвердились. Натомість, з`ясувалось інше: фірма, за даними швейцарських слідчих, не має офісу та використовувалася протягом декількох років для фіктивного посередництва між офшорними компаніями. Рахунки Randstone Commercial LLP у латвійському Regionale Investiciju Bank відкривались та керувались українцями. Отримані гроші переводились іншим підприємствам, переважно на території України. Слідчі вбачають у цьому спробу приховати справжніх отримувачів грошей.

Наприклад, наприкінці 2000-х Randstone Commercial LLP перерахувала понад $110 тис. держпідприємству «Івченко-Прогрес». Це державна машинобудівна компанія України, яка виготовляє двигуни та турбіни для вертольотів, літаків, газових компресорних станцій. Входить у концерн «Укроборонпром».

У зв’язку з цими фактами федеральна прокуратура Швейцарії просила Національне антикорупційне бюро отримати від «Укроборонпрому» всі документи щодо продажу товарів та послуг компаніям Aircraft Portfolio Management та Randstone Commercial LLP у період 2008-2013 років. Солом`янський суд Києва задовольнив відповідне клопотання.

Як писав «Главком», згідно з інформацією сайту opencorporates.com, директорами Randstone Commercial є добре знайомі українцям юридичні особи – белізькі компанії Ireland&Overseas Acquisitions Limited і Milltown Corporate Services Limited. Саме через ці фірми «Чорноморнафтогаз» купив одну з двох бурових установок (горезвісні вишки Бойка) по $400 млн.

Крім того, назву Randstone Commercial LLC можна віднайти у судовій тяганині чотирирічної давнини між податковою і спільним українсько-ізраїльським підприємством «Лісова компанія «Лаванда». З цієї суперечки можна дізнатися про контракт на $1 млн, укладений сім років тому «Лавандою» і фірмою-нерезидентом Igor Shargel (Гамбург) на постачання дерев’яних щитів. Остання не сплатила частину коштів та перевела борг на фірму Randstone Commercial. Не так цікава сама угода, як її учасники. Згідно з держреєстром юросіб, засновниками «Лаванди» є віргінський офшор «Тагнікс Холдінгс Лімітед» і корпорація «Галичина-Ліс», оформлена на кіпрську «Максфілд Холдінгс Лімітед». Раніше «Наші гроші» писали, що остання виступає співзасновником КУА «Максфілд Ассет Менеджмент», директором якої є Ігор Керезь. Останній відомий як співвласник «Діамантбанку». 2,48% цієї фінустанови, яку днями оголосили неплатоспроможною, належать Мартиненку, 23,8% – екс-нардепу Давиду Жванії.

ФСБ-СБУ

Усман Хакназаров: Кто лидер по вывозу капитала из Узбекистана?

Усман Хакназаров: Кто лидер по вывозу капитала из Узбекистана?

ФСБ наносит удар по теневой империи хозяев МЧС

ФСБ наносит удар по теневой империи хозяев МЧС

ФСБшник оценил президентские шансы Кадырова

ФСБшник оценил президентские шансы Кадырова

Вертухаи всей страны - делу Реймера верны

Вертухаи всей страны - делу Реймера верны

Экс-начальник ГУМВД по СЗФО получил семь лет за растрату

Экс-начальник ГУМВД по СЗФО получил семь лет за растрату

CURRENT EVENTS

Самые богатые судьи мира - украинские судьи: поименный список

  • 03.08.2017 19:13

Реванш в судейской системе или «незаменимый» Пасенюк

  • 13.07.2017 08:35

Одиозный украинский судья-беглец напомнил о себе

  • 11.07.2017 07:05