Вторник, 11 Июль 2017 12:13

Тітушки в законі. Як МВС легалізує злочинні угруповання Избранное

Під керівництвом Арсена Авакова та верхівки Нацполіції в країні почали формувати загони «помічників поліції», які будуть бити нас за наші ж гроші
 

Грандіозний погром з побоїщем в гуртожитку переселенців, що стався у ніч на 1 липня в Києві, дав старт новому явищу: під протекторатом та зі схвалення МВС в Україні почали діяти так звані групи активістів-помічників поліції.

Правоохоронці не вперше співпрацюють з групами «спортсменів», які роблять брудну роботу під прикриттям людей в погонах. Але якщо раніше це були тітушки в спортивних костюмах і кросівках, то тепер їх одягнули в стандартну форму з шевронами, забезпечили фінансуванням з бюджету, дали в руки кийки, наручники і наділили правом офіційно допомагати поліції.

Те, як це робитимуть, вже продемонструвала так звана воєнізована охорона «Безпека життя» під керівництвом радника Авакова, раніше судимого і визнаного за медичними показаннями профнепридатним до служби в поліції Іллі Ківи.

Саме його бійці в ніч на 1 липня атакували занедбану будівлю в Києві, яка слугувала гуртожитком переселенцям. Били всіх, хто потрапляв під руку, не розбираючи. Розгромлені кімнати та бризки крові – це все, що залишили після себе «дружинники», виконуючи завдання очистити обжиті приміщення покинутого будинку для своєї бази. Водночас у поліцейських до них жодних претензій немає – це ж свої.

Думаєте, у вашому місті такого не буде? Глибоко помиляєтеся, оскільки подібні «дружини» вже почали розповзатися по країні, як ракова пухлина. Київ і передмістя, Дніпро – вже, а в перспективі Харків, Одеса та інші міста. Такою є географія поширення «помічників поліцейських» в найближчій перспективі.

Назви у цих організацій різні, але покровитель у всіх один – глава МВС Арсен Аваков і верхівка Нацполіції. Втім, як і мета таких одягнених у форму угруповань єдина: під прикриттям поліцейських максимально жорстко «вирішувати питання» і придушувати будь-які громадянські протести. Як ви вже здогадалися, все з благою метою – боротьба з бандитизмом, наркоманією та наведення порядку на вулицях.

Статусні тітушки

У співпраці міліціонерів (а нині – нових поліцейських) з фізично міцними хлопцями без особливих занять, готових в потрібний момент атакувати кого накажуть, давня історія.

Свого піку ці трепетні взаємини досягли в період «пізнього Януковича» у 2013 році, коли і з'явився термін «тітушки». 18 травня під час розгону опозиційного мітингу «Вставай, Україно!» побиттям журналістів відзначився спортсмен Вадим Тітушко, чиє прізвище й стало загальною назвою.

За часів Майдану міліцейське начальство вперше наважилося видати їм вогнепальну зброю для боротьби з активістами. У відповідь кияни, а за ними й жителі інших міст сформували загони самооборони, які патрулювали вулиці своїх районів, захищаючи жителів від приїжджих «спортсменів».

Після перемоги Революції Гідності багато загонів самооборони продовжили патрулювання, й саме тут і виникли перші конфлікти з підлеглими новопризначеного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Навесні 2014 року бійці батальйону «Азов», яких називали кишеньковою армією Авакова, почали жорстко розганяти патрулі районної самооборони в Києві. Людям дали зрозуміти: за порядком на вулиці буде стежити тільки «Азов» і ніхто більше, це його сфера впливу.

МВС зробило те, що міністерські чини Януковича просто побоялися зробити: тітушкам видали форму й оголосили їх помічниками поліції.

Після декількох жорстких сутичок у Києві ні в кого з представників районних самооборон не залишилося бажання сперечатися з добре екіпірованими бійцями, у яких на той час був офіс в центрі столиці і, за чутками, маса незареєстрованої зброї із зони АТО.

Все це припало на період великого переділу власності олігархів, які втекли з країни, та розподілу сфер впливу між бізнес-групами, що прийшли до влади. І не завжди це проходило гладко, як правило, була потрібна допомога силовиків. Але продовжувати використовувати «Азов» було занадто ризиковано – батальйон вже міцно асоціювався з МВС.

Тоді нове міністерське керівництво вирішило використовувати вже перевірений попередниками варіант – використання ті тушок та міліціонерів у цивільному в ролі тітушок. Зокрема, такі засвітилися під час знесення ринків у Києві.

Але до 2017 року ненависть і втома людей від тітушок досягли апогею, їх готові були рвати голими руками, про що свідчить досвід гучного рейдерського захоплення фермерського господарства в Бережинці.

І тоді МВС зробило те, що міністерські чини Януковича просто побоялися зробити: тітушкам видали форму і оголосили їх помічниками поліції. При цьому їхні методи не змінилися, але вони отримали статус, «корочки» і, що найголовніше, офіційне фінансування з бюджету.

Екс-глава МВС Віталій Захарченко, який втік з України не те, що лікті собі кусає – він їх, певно, вже повністю згриз.

Тісні зв'язки

Стоп наркоманії та наркоторгівлі, стоп бандитизму, даєш порядок на вулицях і розвиток спорту. Приблизно з такими ідеями та гаслами 1 травня 2017 року у місті Буча Київської області презентували першу офіційну організацію «дружинників» – ГО «Безпека житя» Іллі Ківи.

Мета – допомогти Нацполіції охороняти громадський порядок, а також працевлаштувати ветеранів АТО. За словами самого Ківи проект реалізовано за підтримки МВС і Нацполіції, а самі «дружинники» офіційно працевлаштовані й отримують зарплату.

У них є повноваження носити кийки, наручники, вони можуть затримувати та передавати поліції будь-кого, хто, на їхню думку, порушив закон.

Станом на червень громадська організація трансформувалася у Воєнізовану охорону «Безпека життя» з власною формою, шевроном і зараз приписана до одного з підрозділів Нацполіції – Департаменту поліції охорони.

А очолює його генерал поліції третього рангу Сергій Будник – одіозний «даішник» часів Януковича, що сховався від люстрації та переатестації в Поліції охорони.

У минулому з його ім'ям пов'язана темна історія зі зникненням грошей на відеокамери на дорогах, а в нові часи ще й скандали з покриванням замішаних у рейдерських захопленнях підлеглих.

МВС має намір сформувати підконтрольну структуру, яка б виконувала всі поліцейські функції, але формально поліцією не вважалась би. Для максимально жорстких дій.

Крім того, є питання і до неймовірного добробуту генерала, який прослужив 25 років у системі МВС – земельний магнат, власник будинку на 500 «квадратів» і дорогих іномарок, записаних на родичів, явно живе невідповідно до своїх статків.

Зв'язка Будник-Ківа зараз активно підминає під себе Київ з перспективою виходу на інші регіони. Втім, там вже повним ходом йде робота зі створення подібних структур з іншими назвами, але під одним дахом – МВС.

Наприклад, в Дніпрі вже діє ГО «Національні дружини», вони допомагають патрульним поліцейським стежити за порядком на дорогах. І вже встигли відзначитися: на закритий для реконструкції Новий міст вони пускають тільки тих, хто на своєму особистому авто показує посвідчення співробітника МВС або Нацполіції, для усіх інших – об'їзд. Городяни вже встигли охрестити цю ділянку віп-мостом.

 «Дуже дивно, що новій поліції вже знадобилася допомога для того, щоб боротися зі спробами проїзду на закритий міст. Яка ціна цієї поліції?», – дивується один з активістів Дніпра Олександр Слободенюк.

Але справа зовсім не в допомозі, а в справжній меті МВС – сформувати підконтрольну структуру, яка б виконувала всі поліцейські функції, але формально поліцією не вважалась би. А відповідно, могла б без проблем діяти максимально жорстко.

Про те, що всі ниточки ГО «Національні дружини» ведуть в міністерство, свідчить близькість цієї структури до партії «Національний корпус», створеної екс-командиром батальйону «Азов» Андрієм Білецьким. У свою чергу, «Азов» – це Аваков і МВС. Коло замкнулося.

При цьому міністерство і Нацполіція контролюють весь цикл створення подібних дружин – від набору членів до забезпечення постачанням. Наприклад, під контролем Антона Геращенка, радника Авакова, знаходиться так звана Антинаркотична організація, яку очолює його помічник Євген Нерух.

Її мета – реабілітація та соціальна адаптація наркоманів. Адаптують їх за допомогою занять спортом та участі в різних «спортзагонах». Члени одного з таких відзначилися в Києві, коли посеред білого дня на очах у людей спробували засунути в багажник автомобіля людину, яка втікала від них.

Втікача з «реабілітаційного центру» врятувало лише втручання людей та юриста, що випадково опинився там і взяв людину під свою опіку. У свою чергу, поліція не надто хотіла втручатися в те, що відбувається.

Сам Аваков подібне взаєморозуміння поліції та неформальних «дружинників» називає не інакше, як «синергією прямої державної поліцейської вертикалі і місцевих органів влади».

Найближча перспектива

До кінця 2017 року в руках у Арсена Авакова опиниться гарно налагоджений механізм створення й функціонування «дружин» для допомоги Нацполіції.

До 2019 року, періоду виборів, таких дружин по країні будуть десятки, а можливо, й сотні. Фактично всі вони будуть підпорядковуватися єдиному центру в МВС і особисто його голові Арсену Авакову. І будуть готові виконати будь-який його наказ. Причому будь-яким чином і будь-якими засобами, так що дії тітушок часів Майдану здадуться милими витівками.

Зараз йде період активного становлення та забезпечення фінансування таких дружин. Гроші на їх утримання планують виділяти з місцевих бюджетів, а також шляхом нав'язування так званих «охоронних послуг».

Наприклад, служба безпеки «Укрзалізниці» вже звернулася до очолюваної Ківою «Безпеки життя», аби вони допомогли охороняти вантажі, що перевозяться залізницею.

Водночас у самій компанії вперто ширяться чутки, що УЗ, а також зернотрейдерам і експедиторським компаніям наполегливо рекомендували вдатися до послуг бійців Ківи, а то мало що з вантажем на залізниці може трапитися.

Таким чином, якщо ви незадоволені подіями, що відбуваються в країні, а в майбутньому ще й можливим результатом передвиборчої кампанії-2019, то бити вас будуть швидко, сильно, точно. І найголовніше – за ваші ж гроші.

ФСБ-СБУ

С полковника Ламонова сняли обвинения по делу о взятке от Шакро Молодого

С полковника Ламонова сняли обвинения по делу о взятке от Шакро Молодого

Майору СБУ инкриминируют подозрение… в педофилии

Майору СБУ инкриминируют подозрение… в педофилии

«Санта Клаус» из ФСО Лопырев спрятал миллионы в носках

«Санта Клаус» из ФСО Лопырев спрятал миллионы в носках

В Нацгвардии рассказали о нехватке денег для перевода бойцов ОМОН и СОБР на военную службу

В Нацгвардии рассказали о нехватке денег для перевода бойцов ОМОН и СОБР на военную службу

Чем закончится дело «шпиона Наливайченко»?

Чем закончится дело «шпиона Наливайченко»?

CURRENT EVENTS

Алкоголь, машини та розкішне життя: Все про васильківського суддю, який влаштував смертельну ДТП у Києві

  • 28.12.2017 21:33

Судья Елена Хахалева — проект грузинских спецслужб

  • 26.12.2017 18:42

Судья Алла Басалаева: «левые» доходы и порочные связи

  • 21.12.2017 19:11