Вторник, 11 Июль 2017 12:13

Тітушки в законі. Як МВС легалізує злочинні угруповання Избранное

Під керівництвом Арсена Авакова та верхівки Нацполіції в країні почали формувати загони «помічників поліції», які будуть бити нас за наші ж гроші
 

Грандіозний погром з побоїщем в гуртожитку переселенців, що стався у ніч на 1 липня в Києві, дав старт новому явищу: під протекторатом та зі схвалення МВС в Україні почали діяти так звані групи активістів-помічників поліції.

Правоохоронці не вперше співпрацюють з групами «спортсменів», які роблять брудну роботу під прикриттям людей в погонах. Але якщо раніше це були тітушки в спортивних костюмах і кросівках, то тепер їх одягнули в стандартну форму з шевронами, забезпечили фінансуванням з бюджету, дали в руки кийки, наручники і наділили правом офіційно допомагати поліції.

Те, як це робитимуть, вже продемонструвала так звана воєнізована охорона «Безпека життя» під керівництвом радника Авакова, раніше судимого і визнаного за медичними показаннями профнепридатним до служби в поліції Іллі Ківи.

Саме його бійці в ніч на 1 липня атакували занедбану будівлю в Києві, яка слугувала гуртожитком переселенцям. Били всіх, хто потрапляв під руку, не розбираючи. Розгромлені кімнати та бризки крові – це все, що залишили після себе «дружинники», виконуючи завдання очистити обжиті приміщення покинутого будинку для своєї бази. Водночас у поліцейських до них жодних претензій немає – це ж свої.

Думаєте, у вашому місті такого не буде? Глибоко помиляєтеся, оскільки подібні «дружини» вже почали розповзатися по країні, як ракова пухлина. Київ і передмістя, Дніпро – вже, а в перспективі Харків, Одеса та інші міста. Такою є географія поширення «помічників поліцейських» в найближчій перспективі.

Назви у цих організацій різні, але покровитель у всіх один – глава МВС Арсен Аваков і верхівка Нацполіції. Втім, як і мета таких одягнених у форму угруповань єдина: під прикриттям поліцейських максимально жорстко «вирішувати питання» і придушувати будь-які громадянські протести. Як ви вже здогадалися, все з благою метою – боротьба з бандитизмом, наркоманією та наведення порядку на вулицях.

Статусні тітушки

У співпраці міліціонерів (а нині – нових поліцейських) з фізично міцними хлопцями без особливих занять, готових в потрібний момент атакувати кого накажуть, давня історія.

Свого піку ці трепетні взаємини досягли в період «пізнього Януковича» у 2013 році, коли і з'явився термін «тітушки». 18 травня під час розгону опозиційного мітингу «Вставай, Україно!» побиттям журналістів відзначився спортсмен Вадим Тітушко, чиє прізвище й стало загальною назвою.

За часів Майдану міліцейське начальство вперше наважилося видати їм вогнепальну зброю для боротьби з активістами. У відповідь кияни, а за ними й жителі інших міст сформували загони самооборони, які патрулювали вулиці своїх районів, захищаючи жителів від приїжджих «спортсменів».

Після перемоги Революції Гідності багато загонів самооборони продовжили патрулювання, й саме тут і виникли перші конфлікти з підлеглими новопризначеного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Навесні 2014 року бійці батальйону «Азов», яких називали кишеньковою армією Авакова, почали жорстко розганяти патрулі районної самооборони в Києві. Людям дали зрозуміти: за порядком на вулиці буде стежити тільки «Азов» і ніхто більше, це його сфера впливу.

МВС зробило те, що міністерські чини Януковича просто побоялися зробити: тітушкам видали форму й оголосили їх помічниками поліції.

Після декількох жорстких сутичок у Києві ні в кого з представників районних самооборон не залишилося бажання сперечатися з добре екіпірованими бійцями, у яких на той час був офіс в центрі столиці і, за чутками, маса незареєстрованої зброї із зони АТО.

Все це припало на період великого переділу власності олігархів, які втекли з країни, та розподілу сфер впливу між бізнес-групами, що прийшли до влади. І не завжди це проходило гладко, як правило, була потрібна допомога силовиків. Але продовжувати використовувати «Азов» було занадто ризиковано – батальйон вже міцно асоціювався з МВС.

Тоді нове міністерське керівництво вирішило використовувати вже перевірений попередниками варіант – використання ті тушок та міліціонерів у цивільному в ролі тітушок. Зокрема, такі засвітилися під час знесення ринків у Києві.

Але до 2017 року ненависть і втома людей від тітушок досягли апогею, їх готові були рвати голими руками, про що свідчить досвід гучного рейдерського захоплення фермерського господарства в Бережинці.

І тоді МВС зробило те, що міністерські чини Януковича просто побоялися зробити: тітушкам видали форму і оголосили їх помічниками поліції. При цьому їхні методи не змінилися, але вони отримали статус, «корочки» і, що найголовніше, офіційне фінансування з бюджету.

Екс-глава МВС Віталій Захарченко, який втік з України не те, що лікті собі кусає – він їх, певно, вже повністю згриз.

Тісні зв'язки

Стоп наркоманії та наркоторгівлі, стоп бандитизму, даєш порядок на вулицях і розвиток спорту. Приблизно з такими ідеями та гаслами 1 травня 2017 року у місті Буча Київської області презентували першу офіційну організацію «дружинників» – ГО «Безпека житя» Іллі Ківи.

Мета – допомогти Нацполіції охороняти громадський порядок, а також працевлаштувати ветеранів АТО. За словами самого Ківи проект реалізовано за підтримки МВС і Нацполіції, а самі «дружинники» офіційно працевлаштовані й отримують зарплату.

У них є повноваження носити кийки, наручники, вони можуть затримувати та передавати поліції будь-кого, хто, на їхню думку, порушив закон.

Станом на червень громадська організація трансформувалася у Воєнізовану охорону «Безпека життя» з власною формою, шевроном і зараз приписана до одного з підрозділів Нацполіції – Департаменту поліції охорони.

А очолює його генерал поліції третього рангу Сергій Будник – одіозний «даішник» часів Януковича, що сховався від люстрації та переатестації в Поліції охорони.

У минулому з його ім'ям пов'язана темна історія зі зникненням грошей на відеокамери на дорогах, а в нові часи ще й скандали з покриванням замішаних у рейдерських захопленнях підлеглих.

МВС має намір сформувати підконтрольну структуру, яка б виконувала всі поліцейські функції, але формально поліцією не вважалась би. Для максимально жорстких дій.

Крім того, є питання і до неймовірного добробуту генерала, який прослужив 25 років у системі МВС – земельний магнат, власник будинку на 500 «квадратів» і дорогих іномарок, записаних на родичів, явно живе невідповідно до своїх статків.

Зв'язка Будник-Ківа зараз активно підминає під себе Київ з перспективою виходу на інші регіони. Втім, там вже повним ходом йде робота зі створення подібних структур з іншими назвами, але під одним дахом – МВС.

Наприклад, в Дніпрі вже діє ГО «Національні дружини», вони допомагають патрульним поліцейським стежити за порядком на дорогах. І вже встигли відзначитися: на закритий для реконструкції Новий міст вони пускають тільки тих, хто на своєму особистому авто показує посвідчення співробітника МВС або Нацполіції, для усіх інших – об'їзд. Городяни вже встигли охрестити цю ділянку віп-мостом.

 «Дуже дивно, що новій поліції вже знадобилася допомога для того, щоб боротися зі спробами проїзду на закритий міст. Яка ціна цієї поліції?», – дивується один з активістів Дніпра Олександр Слободенюк.

Але справа зовсім не в допомозі, а в справжній меті МВС – сформувати підконтрольну структуру, яка б виконувала всі поліцейські функції, але формально поліцією не вважалась би. А відповідно, могла б без проблем діяти максимально жорстко.

Про те, що всі ниточки ГО «Національні дружини» ведуть в міністерство, свідчить близькість цієї структури до партії «Національний корпус», створеної екс-командиром батальйону «Азов» Андрієм Білецьким. У свою чергу, «Азов» – це Аваков і МВС. Коло замкнулося.

При цьому міністерство і Нацполіція контролюють весь цикл створення подібних дружин – від набору членів до забезпечення постачанням. Наприклад, під контролем Антона Геращенка, радника Авакова, знаходиться так звана Антинаркотична організація, яку очолює його помічник Євген Нерух.

Її мета – реабілітація та соціальна адаптація наркоманів. Адаптують їх за допомогою занять спортом та участі в різних «спортзагонах». Члени одного з таких відзначилися в Києві, коли посеред білого дня на очах у людей спробували засунути в багажник автомобіля людину, яка втікала від них.

Втікача з «реабілітаційного центру» врятувало лише втручання людей та юриста, що випадково опинився там і взяв людину під свою опіку. У свою чергу, поліція не надто хотіла втручатися в те, що відбувається.

Сам Аваков подібне взаєморозуміння поліції та неформальних «дружинників» називає не інакше, як «синергією прямої державної поліцейської вертикалі і місцевих органів влади».

Найближча перспектива

До кінця 2017 року в руках у Арсена Авакова опиниться гарно налагоджений механізм створення й функціонування «дружин» для допомоги Нацполіції.

До 2019 року, періоду виборів, таких дружин по країні будуть десятки, а можливо, й сотні. Фактично всі вони будуть підпорядковуватися єдиному центру в МВС і особисто його голові Арсену Авакову. І будуть готові виконати будь-який його наказ. Причому будь-яким чином і будь-якими засобами, так що дії тітушок часів Майдану здадуться милими витівками.

Зараз йде період активного становлення та забезпечення фінансування таких дружин. Гроші на їх утримання планують виділяти з місцевих бюджетів, а також шляхом нав'язування так званих «охоронних послуг».

Наприклад, служба безпеки «Укрзалізниці» вже звернулася до очолюваної Ківою «Безпеки життя», аби вони допомогли охороняти вантажі, що перевозяться залізницею.

Водночас у самій компанії вперто ширяться чутки, що УЗ, а також зернотрейдерам і експедиторським компаніям наполегливо рекомендували вдатися до послуг бійців Ківи, а то мало що з вантажем на залізниці може трапитися.

Таким чином, якщо ви незадоволені подіями, що відбуваються в країні, а в майбутньому ще й можливим результатом передвиборчої кампанії-2019, то бити вас будуть швидко, сильно, точно. І найголовніше – за ваші ж гроші.

ФСБ-СБУ

В Нацгвардии рассказали о нехватке денег для перевода бойцов ОМОН и СОБР на военную службу

В Нацгвардии рассказали о нехватке денег для перевода бойцов ОМОН и СОБР на военную службу

Чем закончится дело «шпиона Наливайченко»?

Чем закончится дело «шпиона Наливайченко»?

Стало известно содержание закрытого допроса генерала ФСБ Феоктистова

Стало известно содержание закрытого допроса генерала ФСБ Феоктистова

Вимм-билль-не дамм от Якобашвили

Вимм-билль-не дамм от Якобашвили

Испанская прачечная Российских авторитетов

Испанская прачечная Российских авторитетов

CURRENT EVENTS

Судья после ДТП скрутил госномер на авто и заменил на новый

  • 18.11.2017 10:09

Зеновий Холоднюк - вор и его команда

  • 11.11.2017 11:13

Три проблемы российских судов. Зорькин, Лебедев, Иванов

  • 05.11.2017 19:12